poradnik

Fiszki – jak skutecznie z nich korzystać ucząc się języka obcego?

Z pewnością nie raz słyszałeś o nauce przy pomocy fiszek, które mają niezliczonych zwolenników. Co to dokładnie jest? Są to małe karteczki, na których umieszcza się po jednej stronie słówko lub pełne zdanie w języku obcym, którego chcesz się nauczyć, a po drugiej jego tłumaczenie. Nauka polega głównie na zapamiętywaniu określonej dziennej dawki zwrotów i ich powtórce dla utrwalenia wiedzy.

Jak korzystać z fiszek, aby nasza nauka dała jak najlepsze efekty?

Do poduszki

Jeżeli twój grafik dnia jest tak napięty, że wygospodarowanie nawet 15 minut dziennie na naukę graniczy z cudem, to skorzystaj z chwili spokoju tuż przed snem oraz tuż po przebudzeniu. Według najnowszych badań wiedzę, którą przyswajamy przygotowując się do snu, pozostaje w naszej pamięci na wiele dłużej niż ta zdobyta w ciągu dnia. Dlaczego tak się dzieje? Podczas snu nasz mózg porządkuje wszystkie informacje, które otrzymał poprzedniego dnia. Te z nich, które zostały przesłane najpóźniej zostają zachowane na najwyższej i najważniejszej półce. Wspierając zapamiętywanie poprzez powtórkę tuż po przebudzeniu służy jako dodatkowy bodziec do skutecznego zapamiętania materiału.

Segreguj

Korzystając z fiszek przy nauce zwrotów czy reguł gramatycznych warto segregować je na trzy oddzielne przegródki: nowe, do powtórki, nauczone. Dzięki temu zabiegowi będziesz świadom ile już umiesz, co jeszcze wymaga poprawy, a co jeszcze przed tobą.

Korzystaj mobilnie

Takie małe papierowe fiszki mogą łatwo ulec zniszczeniu lub po prostu możesz je zgubić, kiedy będziesz często z nich korzystać w podróży. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie trzymanie wirtualnych fiszek w twoim smartfonie. Istnieje wiele aplikacji mobilnych, które umożliwiają korzystanie z gotowych już zestawów fiszek lub tworzenie swoich własnych przystosowanych do naszych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *