wakacje

Wakacje za granicą – jak przygotować się językowo do wyjazdu?

Wielu turystów rezygnuje z zagranicznych wojaży tylko dla tego, że boją się porozumiewać w obcym języku. Przeraża ich fakt, że nic nie zrozumieją, będą czuć się obco i niemiło widziani. Jak uniknąć takich stresujących sytuacji w podróży i pokonać strach przed przekroczeniem granicy naszego kraju?

Obce nazwy lokalnych smakołyków

Wyobraź sobie, że siadacie przy stoliku w rekomendowanej restauracji z lokalnymi rarytasami, jednak na widok karty dań robi ci się słabo. Masz przed sobą niekończącą się listę potraw, których nazw nie potrafisz wymówić, a co dopiero zrozumieć z czego się składają. Aby uniknąć takiej stresującej sytuacji, przygotuj się przed wyjazdem z wiedzy na temat lokalnej kuchni. Et bon appétit!

Pytanie o drogę w języku obcym

Bieganie po mieście z ogromną mapą w ręce to już zamierzchłe czasy. Tak podróżowali nasi rodzice i dziadkowie, jednak my możemy cieszyć się z funkcjonalności urządzeń GPS, a nawet podobnych aplikacji w naszym smartfonie. Co jednak kiedy bateria naszego telefonu przestanie współpracować, a zasięg Internetu zaginie bezpowrotnie? Usiądziesz i zaczniesz płakać? Nic z tych rzeczy! Jak mówi stare przysłowie: „koniec języka za przewodnika”. Jeżeli twoja znajomość lokalnego języka nie jest na tyle zawansowana, to przygotuj się ze zwrotów i pełnych zdań, które mogą ci się przydać podczas konwersacji pytając o drogę. Nawet jeżeli wątpisz, że będzie to dla ciebie przydatne, uwierz że warto mieć taką wiedzę w kieszeni w każdej sytuacji.

Bądź uprzejmy w lokalnym języku

Jadąc za granicę pamiętaj, że jesteś tutaj tylko gościem i powinieneś uszanować lokalną kulturę. Aby zrobić dobre wrażenie w hotelu czy restauracji, naucz się kilku zwrotów w tamtejszym języku, a zostaniesz z pewnością mile ugoszczony. Turyści otwarci na obce kultury i okazujący poszanowanie dla lokalnych tradycji i języka są o wiele lepiej postrzegani niż ci, którzy przyjechali jedynie po worek pamiątek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *