inaczej

Nietypowe kraje anglojęzyczne

Na pytanie w których krajach językiem urzędowym jest angielski niemal automatycznie odpowiadamy, że Wielka Brytania, USA i Australia. Są to jednak jedynie trzy spośród 52 państw na językowej mapie świata. O których anglojęzycznych zakątkach świata rzadko się wspomina?

Gibraltar

Kto by pomyślał, że na granicy Półwyspu Iberyjskiego znajdziemy malutkie państwo, gdzie językiem urzędowym jest angielski. Bez wahania warto odwiedzić Gibraltar będąc w tamtych okolicach. Głównymi atrakcjami są wolno żyjące makaki gibraltarskie oraz spektakularne startowanie samolotów z miejscowego lotniska.

Malta

Przyglądając się mapie Europy tylko nieliczni zauważą tą malutką wyspę na Morzu Śródziemnym, która jest jednym z głównych wakacyjnych kierunków wybieranych przez uczniów chcących podszkolić znajomość języka Szekspira. Angielski na Malcie ma wieloletnią historię. Malta przez tysiące lat była jednym z punktów na szlakach handlowych, gdzie krzyżowały się różnorodne kultury. Imperium brytyjskie, które długo okupowało te wyspiarskie tereny zostawiło wiele śladów, których nie da się przeoczyć: ruch prawostronny, czerwone budki telefoniczne, puby w londyńskim stylu, a przede wszystkim wszechobecna angielszczyzna. Ludność Malty liczy tylko 400 000 mieszkańców, jednak ta liczba zwiększa się w sezonie wakacyjnym nawet kilkukrotnie. Biura turystyczne chętnie organizują obozy językowe, które co roku cieszą się ogromną popularnością. Angielski na Malcie to nie tylko siedzenie w ławce, ale przede wszystkim plażowanie i zwiedzanie słynnych zabytków wyspy. Nic dziwnego, że obozy językowe w takich miejscowościach jak St. Julians są wyprzedane na długo przed rozpoczęciem wakacji. Zobacz na http://www.jpedukacja.pl/obozy_jezyk/obozy-jezykowe-malta-cypr/

Falklandy

To archipelag wysp w południowo-zachodniej części Atlantyku, który należy do terytoriów zamorskich Wielkiej Brytanii. W tym odległym miejscu można poczuć się przez chwilę jak w Londynie. Podobnie jak na Malcie spotkasz tu czerwone budki telefoniczne i angielskie puby, które tworzą iście brytyjską atmosferę w latynoamerykańskim zakątku. Atrakcją, która cieszy się największym zainteresowaniem jest wycieczka na Volunteer Point. Jest to teren chroniony za przyczyną ptasiego siedliska okrzykniętego mianem drugiej na świecie największej kolonii pingwinów królewskich na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *