poradnik

Jak pokonać strach przed mówieniem w języku obcym?

„Znam język angielski, ale nim nie mówię.” Brzmi co najmniej dziwnie, prawda? Niestety taka jest smutna prawda, do której rzadko kto chce się przyznać. Większość kursantów uczy się pilnie języka pisanego, reguł gramatycznych i ortografii. Potrafią napisać nadzwyczajną rozprawkę w języku obcym, jednak panicznie boją się wypowiadać nawet w wąskim gronie.

Jak przezwyciężyć barierę przed mówieniem w języku obcym?

Mów do lustra

Nikt cię lepiej nie zrozumie i wesprze jak ty sam. Jeżeli panicznie boisz się mówić publicznie, zacznij od rozmawiania z samym sobą przed lustrem. Masz pewność, że nikt na ciebie krzywo nie spojrzy i cię nie wyśmieje. Aby przy okazji poprawić swoją wymowę, włącz nagranie lektora i powtarzaj za nim pełne zdania na głos.

Rozmawiaj przez Skype

Jeżeli peszy cię wzrok innych, spróbuj rozmowy przez Skype z nieznajomymi z zagranicy z wyłączoną kamerą. Twój rozmówca nie wie kim jesteś, nie widzi cię, a ty w każdym momencie możesz skończyć konwersację, kiedy tyko poczujesz się niekomfortowo. Staraj się wybierać znajomych z krajów, gdzie językiem urzędowym jest ten, którego się uczysz. Poznasz tym sposobem nie tylko zasady poprawnej wymowy, ale także język slangowy, który przydaje się w życiu codziennym.

W grupie łatwiej

Pierwsze koty za płoty, więc czas na naukę w większym gronie. Zapisz się na kurs językowy, gdzie główny nacisk będzie skierowany na konwersacje. Nie zniechęcaj się, kiedy ktoś zwróci uwagę na twoje błędy. Nikt nie chce cię ośmieszyć, a wręcz przeciwnie każdy pragnie ci pomóc rozwijać twoje umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *