Poziomy znajomości języka obcego można określić za pomocą trzech szczebli zaawansowania: początkujący, średniozaawansowany oraz zaawansowany. Istnieje jednak czwarty poziom, do którego większość uczniów wstydzi się przyznać. Jest to poziom wiecznie początkujący. Co to znaczy? Taka osoba nie potrafi rozwijać swoich już nabytych umiejętności językowych i drepcze w miejscu. Co sprawia, że tak się dzieje?
Brak regularności
To największy grzech prawie każdego ucznia, który pracuje tzw. zrywami. Kiedy nagle napłynie do niego mnóstwo motywacji do działania, wtedy siedzi nad książkami godzinami wykorzystując pozytywne nastawienie do nauki. Niestety taka szczytowa forma nie trwa wiecznie. Wtedy podręczniki są rzucone w kąt i giną pod grubą warstwą kurzu. Najlepszym rozwiązaniem będzie wyznaczenie konkretnych godzin w ciągu dnia, które przeznaczysz na naukę. Wystarczy nawet 15 minut dziennie, aby nasz mózg chętnie przyswajał kolejną porcję wiedzy. Jeżeli nie potrafisz sam się zmotywować, zapisz się na kurs językowy. W grupie będzie raźniej!
Słówka, słówka, słówka
Największą zmorą uczniów są niekończące się listy słówek do nauczenia na jutro. Niestety taka metoda jest nieefektywna i demotywująca. O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem będzie nauka gotowych, pełnych zdań na pamięć. Tym sposobem uczysz się słówek w kontekście, dzięki czemu będziesz wiedział kiedy możesz ich użyć.
Znać to znaczy mówić
Wiele osób chwali się znajomością licznych języków obcych, jednak nie potrafią wykrztusić z siebie ani słowa. Problem tkwi w tym, że uczą się jedynie języka pisanego i zasad gramatycznych, jednak zapomnieli o mówieniu. Nie wstydź się rozmawiać w języku obcym, nawet jeżeli nie znasz go perfekcyjnie. Pozwól sobie na popełnianie błędów i wyciąganie z nich wniosków.